Förhoppningsvis ska vi på denna sida kunna följa vad som händer under medlemsresan till Cumbuco i Brasilien, klicka på valfritt datum till vänster i dagboken för att läsa den dagens inlägg.   till bilder från resan

Rita: Dagens tema ”Stranden”

2011-11-20

Dagbok fredagen den 18 november i Cumbuco

Rita: Dagens tema ”Stranden”

Jag vaknar på morgonen med en härlig känsla. Är i Brasilien och ser fram emot en ny spännande dag. Vad ska den innebära?

Stranden blir signum för denna dag. Startar med en härlig promenad längs stranden där Atlantens vågor rullar in över fötterna och vinden fläktar kroppen och ger svalka under solen. Vågorna är dock så stora och suget ut så starkt att det får bli poolen som blir föremål för våra bad.

Frampå förmiddagen kommer Juha Lehtonen på besök, en man med rötter i Finland och Sverige som nu är bosatt i Brasilien. Han kom hit och planerade stanna i ca 2 år. Dessa år har nu blivit 27 och han driver eget företag Fiesta Tours i Fortaleza. Han berättade om sina upplevelser i Brasilien på ett intressant och livfullt sätt. Som mor till fyra söner undrade jag förstås var hans mor befann sig. Det var i Härnösand men hon hade varit här på besök flera gånger. Jag bad om min hälsning.

Juha har intressen i bredvidliggande strandhotell och gav oss information och en intressant guidad tur i Hotell Kariri Beach – namnet tydligen från en brasiliansk indianstam. Hotellet som tog 3 år att bygga är bara något år gammalt och mycket stiligt både vad gäller rum, sviter och poolanläggning. Besöket avslutades med delikat fisklunch på restaurang Velas intill.

Strandtemat fortsatte. Fick underbar massage av en duktig ung kvinna som monterat upp en massagebrits (något ranglig) med fladdrande solskydd på stranden. Härligt skönt att slappna av och höra Atlantens vågor rulla in någon meter bort och se kitesurfarna kämpa i vinden. Sedan var det Nils tur att undergå samma behandling liggande på britsen i sina gröna badbyxor som han är så stolt över. Månne är det färgen som han yvs över.

Kvällen avslutades med Margaretas och Jörns intressanta Brasilien-information och en god middag, varefter vi vandrade genom Cumbuco som nu inlett sitt helgfirande. Tack för ännu en underbar dag! 

Antal kommentarer: 0

Namn: E-postadress: Hemsideadress:
Meddelande:
:) :( :D ;) :| :P |-) (inlove) :O ;( :@ 8-) :S (flower) (heart) (star)